Austria – kraj języka niemieckiego

Wielu mieszkańców Bielska-Białej wyjeżdża do Austrii nie tylko szlifować swój język niemiecki, szukać lepszej pracy ale przede wszystkim podziwiać ten piękny alpejski kraj. Austria dla mieszkańców Bielska-Białej jest atrakcyjna w dużej mierze również  z powodu bliskości. Z Bielska-Białej do Wiednia dojeżdża się zdecydowanie szybciej jak choćby do Warszawy.

Austria, podobnie jak Niemcy, jest krajem federacyjnym, gdyż składa się na niego 9 krajów związkowych – landów. To położony w Europie Środkowej częsty cel wszystkich, którzy przerwę zimową chcą spędzić na białych stokach Alp.

Niemiecka nazwa kraju brzmi Österreich, a pochodzi od słowa, które w jednym z niemieckich dialektów oznacza „państwo na wschodzie”. Obecnie w Austrii mieszka około ośmiu milionów osób.

Na czele tego państwa stoi prezydent, przy czym ważną rolę, podobnie jak w Niemczech, odgrywa tutaj kanclerz. Ustrój kraju regulowany jest przez konstytucję pochodzącą z 1920 roku. Innym ważnym traktem, który podpisała Austria w 1955 roku jest Traktat państwowy w sprawie odbudowy niezawisłej demokratycznej Austrii. Na jego mocy, kraj ten pozostaje neutralny wobec wszelkich działań wojennych – Austria nie jest członkiem żadnej organizacji wojskowej takiej jak na przykład NATO. Austriacka armia utrzymywana jest tylko w celu obrony granic państwowych i nie ma funkcji ofensywnej.

Austria to kraj wysokorozwinięty, o bardzo niskim poziomie bezrobocia i wysokim PKB, co stawia ją w czołówce najbogatszych państw na świecie. Jednym z najbardziej znanych aspektów Austrii jest jej narciarskie zaplecze – wiele znanych skoczków narciarskich pochodzi z Austrii, organizowane są tutaj również konkursy sportów zimowych. Austriackie Alpy są dla wielu najlepszym kierunkiem, w którym można się udać na zimowy urlop. Istnieje wiele znanych kurortów turystycznych, między innymi okolice Tyrolu i Salzburga.

Innym elementem austriackiej kultury, z którą kojarzony jest ten kraj, jest muzyka klasyczna. Wiedeń słynie z wielu kompozytorów, którzy pochodzili z tego miasta, lub w nim żyli, powiązani z austriackim dworem cesarskim. Pośród wielu z nich wyróżnić można Wolfganga Amadeusza Mozarta, Johanna Straussa, Ludwika van Beethovena czy Antoniego Salieri. Wiele zawdzięcza Austrii również nauka, jaką jest psychologia – właśnie z tego kraju pochodzili prekursorzy tej dziedziny, czyli Zygmunt Freud oraz Alfred Adler.  Również ojciec genetyki, Gregor Mendel, był z pochodzenia Austriakiem.

Austria, zaraz obok Niemiec, jest jednym z najpopularniejszych krajów niemieckojęzycznych. Ucząc się tego języka warto poznać kulturę oraz tradycje tego państwa i uczynić proces nauki jeszcze ciekawszym!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *