Berlin – tylko 5 godzin od Bielska-Białej

Berlin niedaleko Bielska-BiałejStolica Niemiec, Berlin, jest trzecim co do wielkości miastem w Unii Europejskiej i leży ok. 90 km od naszej zachodniej granicy i tylko 495 km od Bielska-Białej. Rozciąga się na powierzchni prawie 900 km i liczy sobie około 3,4mln mieszkańców. Dla porównania, Bielsko-Biała zajmuje nieco ponad 124 km i liczy sobie ok. 175 tys osób. Berlin znajduje się we wschodniej części Niemiec, przepływają przez nie rzeki Sprewa i Hawela wraz z dopływami. Jest kilka wersji wyjaśniających pochodzenie nazwy miasta. Jedną z nich jest szukanie źródeł tej nazwy w prasłowiańskim słowie brl oznaczającym teren podmokły. Pierwsze wzmianki o Berlinie pojawiły się już w 1244 r., niedługo po tym, miasto otrzymało prawa miejskie.

W swojej długiej historii kilkukrotnie Berlin był stolica różnych państw niemieckich poczynając od Marchii Brandenburskiej, przez III Rzeszę, aż do zjednoczonych Niemiec, czyli czasów obecnych. Pisząc o zjednoczonym kraju, nie sposób nie wspomnieć dramatycznej sytuacji podziału Niemiec na  NRD i RFN. Symbolem podziału i zarazem zimnej wojny był Mur Berliński, czyli umocnienia o długości 156 km dzielące Berlin na 2 części. Zaczął powstawać w 1961 r., a zburzony został w nocy 10 listopada 1989 r.

Obecnie, samo miasto podzielone jest na 12 administracyjnych okręgów, które z kolei dzielą się na 96 dzielnic. Berlin jest olbrzymim kompleksem o dużym znaczeniu ekonomicznym, przemysłowym, politycznym, finansowym oraz  kulturalnym. Mieści się tutaj wiele znaczących dla światowego przemysłu firm, przede wszystkim elektronicznych (np. Siemens, AEG), prężnie rozwija się również przemysł maszynowy czy tez odzieżowy.

Warto również wspomnieć, ze Berlin jest ważnym punktem na mapie handlowej świata. W mieście organizowanych jest szereg targów o znaczeniu międzynarodowym. Poczynając od targów kolejnictwa, przez turystyczne, radiowe, kończąc na tzw Zielonym Tygodniu, czyli wystawie dotyczącej  żywienia, rolnictwa i ogrodnictwa.

Berlin, to również znane centrum naukowe, turystyczne i kulturowe. W mieście działa 17 szkół wyższych m.in. takie uczelnie jak Humboldt Universität czy Freie Universitäd, skupiające łącznie ok. 150 tys. studentów. Miasto jest również jednym z czołowych miast, jeśli chodzi o ilość zabytków, jakie można zobaczyć zwiedzając Berlin. Wystarczy wspomnieć o Bramie Brandenburskiej, pozostałościach Muru Berlińskiego, Reichtegu, czy też unikatowej Wyspie Muzeów, gdzie można odwiedzić aż 5 wspomnianych placówek.

Poza tym, całe miasto jest pełne parków, pomników, katedr i galerii, które skutecznie przyciągają turystów z całego świata. Zwiedzając Berlin, nie sposób nie odwiedzić licznych instytucji kulturalnych, oper, teatrów, orkiestr symfonicznych. Warto w tym miejscu wspomnieć, o czymś co niewątpliwie jest ciekawym zjawiskiem kulturowym, czyli o największej na świecie imprezie techno, czyli Loveparade (Para Miłości). Odbywała się z przerwami, co roku, od 1898 r., aż do 2010 r. Niestety podczas ostatniej edycji, doszło do tragedii, w wyniku której ponad 500 osób zostało rannych, a 21 osób zginęło. W związku z tym, zakończono organizowanie tego muzycznego wydarzenia.

Miasto jest również ważnym węzłem transportowym. Berlin obsługiwany jest przez 2 lotniska, z których odlatują samoloty wylatujące w większość zakątków na świecie. Niemcy słyną z doskonałych dróg, i nie inaczej jest w przypadku sieci dróg i autostrad łączących się z Berlinem, a raczej jego zewnętrzną obwodnicą. W samym mieście działa zarówno metro (najstarsze w Niemczech), jak i kolejka podmiejska. Berliński transport kolejowy również stoi na wysokim poziomie i jest jednym z największych węzłów w Niemczech.

W ramach Partnerstwa Odra, Berlin, razem z regionami znajdującymi się najbliżej granicy polsko-niemieckiej, tworzą partnerstwo kooperacyjne z 4 polskimi województwami: lubuskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Służy ono pogłębianiu powiązań gospodarczych, infrastrukturalnych, gospodarczych, naukowych i turystycznych między Niemcami, a Polską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *