Brama Brandenburska

 Brama BrandenburskaStolica Niemiec, Berlin, to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, przede wszystkim z powodu mnogości zabytków i miejsc ważnych dla kultury. Jest takie miejsce, taka budowla, która śmiało może uchodzić za najważniejszy zabytek Berlina, za symbol stolicy, a nawet symbol Niemiec. Mowa oczywiście o najcharakterystyczniejszej budowli Berlina- Bramie Brandenburskiej.

Brama Brandenburska została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa. Langhans urodził się w Kamiennej Górze w 1732 r., a zmarł we Wrocławiu w 1808 r. Był z pewnością, jednym z największych budowniczych i architektów okresu klasycyzmu na terenie Prus. Wiele jego dzieł znajduje się w naszych granicach, na terenie Dolnego Śląska. Były to przede wszystkim kościoły, pałace, pawilony, teatry. Ale z pewnością, najsłynniejszym dziełem tego niemieckiego architekta, które można do dziś podziwiać, jest właśnie Brama Brandenburska.

Brama powstawała w latach 1788-1901. Wzniesiona została w stylu wczesnego klasycyzmu, a materiałem budowlanym był piaskowiec łabski. Wymiary Bramy to 26 m wysokości, 65,5 m szerokości i 11 m głębokości. Inspiracją, którą widać na pierwszy rzut oka, były propyleje Akropolu ateńskiego. W samej bramie jest 5 przejazdów. Środkowy przejazd jest szerszy od pozostałych- był zarezerwowany tylko dla przejazdów rodziny carskiej i ich gości. Oprócz głównego portyku, są dwie przybudówki do bramy. Po obu stronach znajduje się po sześć kolumn w stylu doryckim. Kolumny dzielące przejazdy i attyka, pokryte są płaskorzeźbami przedstawiającymi starożytne mity. W lewej przybudówce znajduje się posąg Minerwy trzymającej lancę, w prawej przybudówce natomiast, posąg Herkulesa. Autorem modeli obu rzeźb był Johann Gotfryd Schadow. Na szczycie ustawiona jest kwadryga, skierowana w stronę miasta, powożona przez Wiktorię. Autorem rzeźby również był wspomniany wcześniej rzeźbiarz Schadow.

Na miejscu obecnej bramy, stała jej poprzedniczka, która powstała wraz z Murem Celnym. Była bramą miejską, która stała na drodze prowadzącej do Brandenburga. Wraz z rozbudową muru i dla uczczenia niedawno zmarłego króla Fryderyka II, rozkazano wybudowanie obecnego, monumentalnego dzieła.

Interesujące są losy samej kwadrygi zdobiącej szczyt Bramy. Po jednej z bitw, Napoleon zabrał kwadrygę i postanowił wywieźć ją do Paryża i tam umieścić. Plany te nie zostały jednak zrealizowane z powodu upadku dyktatora. Kwadrygę spakowano i odesłano do Berlina. Tam przeszła procesy konserwujące i restaurujące. Co więcej, dodano do orła siedzącego na dębowym wieńcu, nowy symbol władzy, czyli Żelazny Krzyż. Mur Celny został rozebrany w latach 80 XIX w. Wraz z nim rozebrano prawie wszystkie bramy, pozostawiając jedynie Bramę Brandenburską.

W czasie II wojny światowej, Brama uległa sporym zniszczeniom. Zapobiegawczo wykonano odlew gipsowy kwadrygi, która była celem ostrzału w trakcie Bitwy o Berlin. Z oryginalnej rzeźby ostała się jedynie głowa jednego z koni, która obecnie znajduje się w Muzeum w Berlinie. Mocno zniszczone zostały również obie przybudówki. Jakiś czas po wojnie, orzeczono, że Brama ma zostać odbudowana. 14 grudnia 1957 roku, zakończono rekonstrukcję. Kwadryga została jednak pozbawiona symbolu orła i Krzyża, ponieważ, były to symbole pruskiego militaryzmu.

Kolejnym „trudnym” okresem dla Bramy Brandenburskiej, były czasy istnienia Muru berlińskiego. Znalazła się wtedy ona w obszarze granicznym, co uniemożliwiało jej przekroczenie z którejkolwiek strony. Dostęp do niej miały tylko wybrane służby. Po upadku Muru, nastąpiło uroczyste otwarcie Bramy, w którym uczestniczyło ponad 100 tys.osób. Czasy Muru berlińskiego, były o tylko problematyczne, że nie prowadzono żadnych prac konserwatorskich w obszarze Bramy.  Celem naprawienia czasów zaniedbań, rozpoczęto prace zwłaszcza przy kwadrydze, której przywrócono orła i Żelazny Krzyż. Ostatnim dużym remontem całej Bramy, był remont trwający 22 miesięcy, zakończony w 2002 r.

Brama Brandenburska jest z pewnością symbolem Berlina. Jest używana również jako symbol jedności Niemiec. Można jej wizerunek odnaleźć na rewersach monet euro, oraz na znaczkach pocztowych (wydano nawet specjalne serie poświęcone Bramie). Co więcej, reprodukcja budowli, w skali 1:2, funkcjonuje jako wejście do najstarszej części parku rozrywkowego Phantasialand w Berlinie.

Brama Brandenburska w Berlinie znajduje się w odległości 576 km od Bielska-Białej.

1 Komentarz:

  1. Odwiedziłem w tym roku Berlin. Po przyjeździe powstał przewodnik http://berlintravel.pl . Możliwe, że komuś się przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *