Dlaczego język niemiecki ?

Dlaczego język niemiecki ?Jeśli rozważamy naukę innego języka niż angielski, na pewno warto zwrócić uwagę na język niemiecki. ma to szczególne znaczenie w kontekście miasta Bielsko-Biała, gdzie jeszcze przed II wojną światową blisko połowa mieszkańców deklarowała, że pierwszą mową w domu rodzinnym jest język niemiecki.  Dlatego też dwa odrębne miasta Bielsko i Biała wchodziły w skład tzw. niemieckiej wyspy językowej. Pomimo upływu kilkudziesięciu lat nadal w Bielsku-Białej niemiecki wpływ jest niemały, choć rodowitych mieszkańców mówiących językiem niemieckim jest niewielu. Obecnie na terenie Bielska-Białej wiele placówek edukacyjnych oferuje naukę języka niemieckiego na kursach stacjonarnych.

Język naszych zachodnich, pragmatycznych sąsiadów z wielu względów często okazuje się strzałem w dziesiątkę, a jego znajomość okazuje się mieć więcej zalet, niż moglibyśmy przypuszczać.

Język niemiecki, używany przez przeszło 128 milionów osób na całym świecie, to tak naprawdę nie jeden język, a zbiór tak zwanych dialektów zachodniogermańskich. Obecny standard języka niemieckiego opiera się na używanym niegdyś przez Marcina Lutra dialekcie Górnej Saksonii i Turyngii.

Niejednokrotnie mówi się, że język niemiecki jest jednym z najpopularniejszych w biznesie, zaraz obok angielskiego. Jest w tym sporo prawdy, szczególnie, że ze względu na sąsiedztwo Niemiec, polskie firmy bardzo często współpracują z tamtejszymi przedsiębiorcami. Szczególnie widoczne jest to w zachodniej części naszego kraju, ale bez wątpienia również w innych jego zakątkach pożądani okażą się specjaliści z językiem niemieckim.

Ważną informacją dla wszystkich zapalonych podróżników będzie fakt, że język niemiecki używany jest nie tylko na terenie Niemiec. Jego znajomość okaże się przydatna przede wszystkim dla narciarzy, którzy chętnie wybiorą się do Austrii na swój zimowy wypoczynek – bez problemu będą oni mogli porozumieć się nie tylko w hotelu, ale również w restauracjach, punktach wynajmu sprzętu narciarskiego czy po prostu dla nawiązania nowych znajomości. Warto pamiętać, że na Niemczech i Austrii mapa zasięgu języka niemieckiego się nie kończy – obejmuje ona również kraje takie jak Szwajcaria, Liechtenstein czy Belgia.

Innym ważnym aspektem, dla którego warto uczyć się niemieckiego, są niemieccy turyści. W wielu krajach, to właśnie oni stanowią najliczniejszą grupę. Również w Polsce nie jest trudno natknąć się na niemieckojęzycznego przyjezdnego, a znajomość jego języka choćby w stopniu podstawowym umożliwi nam zarówno wskazanie drogi, jak i skuteczną obsługę niemieckiego gościa w naszym hotelu czy restauracji.

Język niemiecki często postrzega się jako jeden z najbardziej popularnych zarówno w biznesie, jak i innych aspektach życia, szczególnie w Europie. Bez wątpienia jego znajomość ma wiele plusów i otwiera przed nami wiele drzwi: zarówno pod względem kariery, jak i podróży czy kształcenia się w krajach niemieckojęzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *