Historia języka niemieckiego

Język niemiecki (niem. deutsch), choć sam określany jest jako język o prostej i logicznej gramatyce, nie ma łatwej historii. Warto jednak, chociaż trochę,  poznać ten temat aby lepiej zrozumieć prawa rządzące tym językiem, a także różnice kulturowe, które mają swoje początki w przeszłości.

Historia języka niemieckiego to historia dialektów. Ogólnie jego historię dzieli się na trzy etapy: staroniemiecki, średnioniemiecki i nowoniemiecki, który trwa do dnia dzisiejszego. Pierwsze teksty w języku niemieckim datowane są na VIII wiek naszej ery i napisano je w różnych dialektach, którymi operowano na tym terenie, gdzie jednak nie istniało jeszcze pojęcie standardowego języka niemieckiego.

Dzisiejszy język niemiecki, określany również jako standardowy język niemiecki, należy do grupy języków zachodniogermańskich – to grupa, której zaliczają się również angielski i niderlandzki. W skład grupy zachodniogermańskiej wchodzi wiele dialektów, które uważa się za jeden język niemiecki, mimo, iż lingwistycznego punktu widzenia jednym językiem nie są. Zaliczamy tutaj, między innymi, dialekt alemański, bawarski, górnofrankijski i dolnoniemiecki.

Podstawą dialektalną dla współczesnego języka niemieckiego był język używany na terenach Turyngii i Górnej Saksonii. Właśnie tym narzeczem posłużył się Marcin Luter, gdy tłumaczył Biblię z łaciny na niemiecki.

Od tego momentu postępowała standaryzacja języka niemieckiego. W XVIII wieku wielu niemieckich pisarzy korzystało ze „standardowego” niemieckiego, jednocześnie wzmacniając jego znaczenie. Dialektem niegdyś wykorzystanym przez Marcina Lutra zaczęli posługiwać się pisarze, poeci i filozofowie, czyniąc go narzeczem stojącym ponad innymi.

Na dzień dzisiejszy wciąż istnieją silne różnice dialektalne w obrębie obszaru niemieckojęzycznego. Mowa tu nie tylko o samych Niemczech, ale również o innych państwach, w których używa się tego języka, jak Austria, Luksemburg czy Liechtenstein. Zrozumienie, jak ważnym elementem są dialekty niemieckie i ich historia, jest tym z elementów nauki, którego po prostu nie można pominąć.

W Bielsku-Białej można w kilku placówkach edukacyjnych poznawać, poszerzać znajomość historii języka niemieckiego.  Popularność tego języka (druga mowa po języku angielskim), historia Bielska i Białej oraz liczne kontakty w biznesie powodują, że coraz więcej bielszczan interesuję się historią języka niemieckiego, zwyczajami Niemców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *