Jak uczyć się języka niemieckiego?

Jak uczyć się języka niemieckiego?Język naszych zachodnich sąsiadów, stale trzyma się na drugim miejscu pod względem popularności. Jest drugim co do popularności językiem obcym (po języku angielskim). Nie inaczej sytuacja wygląda w szkołach językowych w Bielsku-Białej. Dlaczego zatem warto uczyć się języka niemieckiego i z jakiego powodu jest on tak popularny? Przede wszystkim przez bliskość niemieckiej granicy, usytuowanie niemieckich firm w Polsce, oraz ze względu na emigracje zarobkowa naszych rodaków. Co więcej nasi zachodni sąsiedzi są jedną z większych gospodarek na świecie, stąd tez popularność tego języka w biznesie. Zadajmy sobie zatem pytanie? Jak najlepiej, najszybciej i najefektywniej uczyć się tego języka?

Po pierwsze musimy sobie postawić cele i zadać fundamentalne pytanie: dlaczego chcemy  uczyć się języka niemieckiego? Czy mamy w planach zdanie matury w tym języku, czy też innego ważnego egzaminu jak np. Zertifikat Deutsch? Czy jest to nasza pasja, na która jesteśmy w stanie poświęcić dużo czasu? Czy wyjeżdżamy na wakacje za zachodnią granice i zależy nam na komunikacyjnych podstawach? Czy może wybieramy się do konkretnej pracy? W każdym z tych przypadków, podstawą nauki jest wpajana nam przez nauczycieli od najmłodszych lat – systematyczność. Niezależnie od tego, czy spróbujemy uczyć się samodzielnie, przez internet, czy postawimy na profesjonalne usługi lektorów w szkołach językowych.

Nauka języka we własnym zakresie, ma oczywiście swoje plusy. Możemy na to poświęcić każda wolną chwilę, nie jesteśmy zmuszeni do opuszczania domu, nie trzymają nas terminy. Na rynku mamy do wyboru wiele pomocy językowych, począwszy od słowników, fiszek czy to audio, czy tradycyjnych, nagrań mp3 etc. Możemy również oglądać i słuchać niemieckojęzycznych audycji, celem osłuchania się z językiem. Ale czy starczy nam samozaparcia, aby faktycznie każdą wolną chwile poświęcić nauce? Pojawia się kolejne pytanie, kto pomoże zweryfikować naszą wiedzę, lub wytłumaczy niejasne zawiłości gramatyczne, z którymi sami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Podobnie może wyglądać sytuacja, gdy wybierzemy naukę poprzez kurs internetowy. Nauka w takim systemie może się sprawdzić gdy sytuacja zmusza nas do poznania podstawowych zwrotów, słówek, potrzebnych do naszych konkretnych celów np. w przypadku wyjazdu wakacyjnego. Warto wspomnieć, że w internecie możemy odnaleźć również specjalne kursy dla osób wyjeżdżających do skonkretyzowanej pracy, np. tak popularnej jak opiekun osób starszych.

Jednak, aby faktycznie dogłębnie poznać język niemiecki, aby zawsze mieć się do kogo zwrócić w przypadku językowych problemów, warto zainwestować w naukę trochę funduszy i skorzystać z profesjonalnych usług szkół językowych. Możemy wybrać lekcje indywidualne, lub zajęcia grupowe, w których dodatkowo działa siła rywalizacji, możliwość ćwiczenia konwersacji z innymi kursantami, i co tu dużo mówić- motywującego do pracy, „poczucia wstydu” przed resztą grupy, gdy np. nie mamy odrobionej pracy domowej. Lekcje indywidualne, sam na sam z lektorem, polecane są osobom, które muszą zapoznać się z branżowym językiem, lub mają skonkretyzowane życzenia odnośnie zakresu omawianego materiału. Lekcje grupowe natomiast, zalecane są kursantom, którzy wytrwale chcą poznawać nowy język i rozwijać równolegle wszystkie umiejętności językowe.

Decydując się na usługi szkoły językowej, warto zaopatrzyć się w podręcznik renomowanego wydawnictwa. Wtedy mamy pewność, że treści w nim zawarte, są merytorycznie poprawne i dostosowane do naszego aktualnego poziomu. Pamiętajmy jednak, ze to lektor, który poprowadzi nasz kurs, jest najważniejszym ogniwem w procesie nauki języka. Co więcej, to lektor tworzy fundamenty dobrej szkoły językowej. To osoba z doświadczeniem pedagogicznym i co więcej, wyższym wykształceniem filologicznym, która doskonale wie, jak przekazywać zawiłe treści, które pojawiają się w miarę zgłębiania języka.

Musimy zatem wrócić do początku i zapytać siebie po raz kolejny- jaki jest mój cel, co chce osiągnąć poprzez rozpoczęcie nauki języka niemieckiego? Czy starczy mi sił i czy będę na tyle konsekwentny aby podjąć naukę w domu, czy lepszym wyborem będzie kurs w szkole językowej? Do czego potrzebny mi będzie język niemiecki i jak dużo czasu mogę przeznaczyć na jego zgłębianie? Dopiero po udzieleniu sobie odpowiedzi na te pytania, podejmijmy decyzję o sposobie nauki języka niemieckiego.

Uwaga. Większość szkół językowych w Bielsku-Białej posiada w swojej ofercie kursy języka niemieckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *