Język niemiecki w biznesie

Jedną z najpotężniejszych gospodarek na świecie jest właśnie gospodarka niemiecka. Nikogo nie dziwi więc fakt, że wiele niemieckich firm otwiera swoje oddziały w innych krajach i na innych kontynentach. Szacuje się, że drugim najpopularniejszym językiem, w którym dokonuje się negocjacji  i transakcji biznesowych, jest właśnie język niemiecki.

Popularność języka niemieckiego także w Polsce z pewnością tłumaczy sąsiedztwo tego wysokorozwiniętego państwa. Szczególnie w zachodniej części naszego kraju, znajomość języka niemieckiego ma szczególne znaczenie. Nie tylko ze  względu na bliskość granicy, ale również ze względów historycznych – na tych terenach mieszkali niegdyś użytkownicy języka niemieckiego, zdarza się, że ich potomkowie mieszkają  tam do dzisiaj. Szczególne znaczenie ma tu właśnie kultura i język niemiecki, dzięki czemu pierwszym zagranicznym kierunkiem dla rozwoju kontaktów biznesowych i własnej działalności gospodarczej są właśnie Niemcy.

Kontakty Polski z Niemcami niejednokrotnie były trudne, a szczególnie ciężkim okresem był okres, w którym Europa była podzielona żelazną kurtyną. Od jej upadku rozpoczął się proces reaktywacji kontaktów biznesowych ze zjednoczonymi już Niemcami. Także moment wstąpienia Polski do Unii Europejskiej znacząco ułatwił kontakty z wszystkimi krajami niemieckojęzycznymi.

Niemieckie firmy stanowią część polskiego rynku pracy – obecne są  w różnych dziedzinach, od motoryzacji i elektroniki zaczynając. Także w Bielsku-Białej język niemiecki jest niezwykle popularny. Trzeba wziąć pod uwagę, że zaledwie na początku ubiegłego wieku większą część mieszkańców Bielska i Białej stanowili Niemcy. Do dnia dzisiejszego wiele firm utrzymuje kontakty zagraniczne z niemieckimi klientami lub jest oddziałem niemieckiego przedsiębiorstwa.

W szkołach językowych oferuje się kursy języka niemieckiego zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Warto wziąć pod uwagę możliwość nauki tego języka jako środka na podniesienie swoich kompetencji zawodowych i rozszerzenia działalności poza granice kraju. Szczególnie godne uwagi są kursy językowe przygotowane z myślą o firmach. W ich trakcie kursanci zapoznawani są ze specyficznym dla danej dziedziny słownictwem oraz nabywają praktycznych umiejętności komunikacji w języku obcym.

Rozważając naukę  nowego języka, warto pomyśleć o niemieckim. To szansa na zatrudnienie nie tylko w firmach rdzennie niemieckich, ale również tych, które z nimi współpracują. Niemiecki jest językiem ogromnie popularnym na całym świecie i warto tę popularność wykorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *