Niemieckie inwestycje

euro95% zagranicznych inwestorów deklaruje, ze chętnie otworzyłaby oddziały swoich firm w Polsce, a i większość z nich realizuje te plany. Nie inaczej sprawy mają się z naszymi zachodnimi sąsiadami, Niemcami. Niedawno, Niemcy wróciły na drugie miejsce (po Francji) jeśli chodzi o zagranicznych inwestorów działających w Polsce. Duże znaczenie w tej materii, miało z pewnością wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. OD tamtej pory bardzo zacieśniły się stosunki Polski i Niemiec na wielu płaszczyznach. Polska postrzegana jest jako najatrakcyjniejsze miejsce do lokowania inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej, zwłaszcza przez naszych zachodnich sąsiadów. Również w mieście Bielsko-Biała niemiecki wpływy są dość wyraźne nie tylko ze względów historycznych, ale i z powodów atrakcyjności gospodarczej i ekonomicznej Podbeskidzia.

 Fundusze Europejskie

To co przyciąga niemieckich inwestorów, to z cała pewnością obecność Polski w Unii Europejskiej, dostęp do znacznych funduszy, które potrafimy wydawać i to, z czego powinniśmy być dumni, czyli grono dobrze wykształconych absolwentów szkół wyższych, zarówno uniwersytetów jak i politechnik. Błędem byłoby myślenie, że Niemcy przenoszą swoje firmy do Polski, ponieważ liczą na tanią siłę roboczą i eksport do krajów trzeciego świata. Wręcz przeciwnie, Niemcy chcą produkować dla coraz bogatszego rynku wewnętrznego w Polsce. Kolejnym czynnikiem, który skłania inwestorów zza zachodniej granicy do inwestowania w Polsce, jest jej stabilna sytuacja polityczna, na co zwraca się szczególną uwagę. Perspektywy na przyszłość również są obiecujące – 95% firm niemieckich, zainwestowałoby w Polsce ponownie, a aż 40% obecnych już na naszym rynku oddziałów, deklaruje zwiększenie ilości zatrudnienia.

 Przemysł samochodowy

Większość inwestycji niemieckich w Polsce, to inwestycje w przemysł samochodowy. Tutaj warto wspomnieć o fabryce Volkswagena pod Poznaniem. Na produkcje samochodów w tej nowej fabryce przeznaczone zostało 800 mln. Euro. Co więcej, łączy się to z ponad 2300 nowymi miejscami pracy. Kolejnym ważnym sektorem, jest branża informatyczna. Niemcy inwestują również w budowę maszyn, farmację, sektor chemiczny, bankowość i energetykę. Inwestycje działają również w drugą stronę, w 2012 r. inwestycje polskie w Niemczech osiągnęły wartość prawie 650 mln euro. Polskie przedsiębiorstwa na zachodzie to przede wszystkim przedstawiciele branży paliwowej, chemicznej, handel i usługi oraz informatyka.

Handel

Handel zagraniczny pomiędzy Polska, a Niemcami rozwija się dynamicznie od czasu przystąpienia polski do U.E. czyli już od 11 lat. Od wielu lat to Niemcy są dla Polski głównym, największym partnerem biznesowo – handlowym. W 2014 r. Polska, wyprzedzając takie kraje jak Belgia i Szwajcaria, znalazła się na 8 miejscu w niemieckiej statystyce handlu zagranicznego. Według wiarygodnych źródeł, obrót handlowy między Polską, a Niemcami wyniósł ok. 87 mln. euro. W wymianie polsko- niemieckiej dominują maszyny, pojazdy, sprzęty elektrotechniczne i artykuły spożywcze.
Teraz skupmy się na tym co nas faktycznie otacza, czyli na niemieckich markach obecnych na polskim rynku. Z ciekawości można sprawdzić, czy faktycznie dany produkt, utożsamialiśmy z naszymi zachodnimi sąsiadami. Przede wszystkim Niemcy znani są ze znakomitych marek samochodów, które chętnie sprowadzamy do Polski. Oprócz tego, na terenie naszego kraju powstają niemieckie fabryki motoryzacyjne, jak choćby wspomniana wcześniej fabryka Volkswagena we Wrześni czy też Opla w Gliwicach. Innymi markami motoryzacyjnymi są przede wszystkim Mercedes, BMW, Audi, Porsche czy MAN. W przypadku niemieckiego sektora handlowego, również można zauważyć wzrost inwestycji w Polsce. Supermarkety spożywcze takie jak Aldi, Lidl czy Real, są sklepami chętnie odwiedzanymi przez Polaków, ze względu na stosunkowo niskie ceny i wysoką jakość niemieckich produktów. Sklepy te znajdziemy na mapie m.in. Bielska-Białej czy Czechowic-Dziedzic. W handlu elektroniką, na pierwsze miejsce wysuwa się market Media Markt, a w budownictwie- OBI. Innymi znaczącymi markami, jest m.in. Hugo Boss, marka produkująca luksusowe ubrania i perfumy. Markami produkującymi m.in. sprzęt gospodarstwa domowego to Miele i AEG. Jeśli chodzi o wspomniany wcześniej przemysł farmaceutyczno- chemiczny, to znana jest na całym świecie firma Bayer.

 Sąsiedztwo

Przez bezpośrednie sąsiedztwo Polski z Niemcami, nasze gospodarki współpracują ze sobą na wielu poziomach. Inwestują zarówno Niemcy w Polsce, jak i Polacy w Niemczech, podobnie wygląda sytuacja z eksportem i importem. Polska staje się coraz ważniejszym partnerem na mapie inwestycji zagranicznych inwestorów. Język niemiecki staje się coraz bardziej słyszalny na ekonomicznej mapie Bielska-Białej i całej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *