Stereotypy o Niemcach

Stereotypy o NiemcachStereotypy mogą być krzywdzące lub wręcz przeciwnie. Tak się składa, że choćbyśmy się przed tym bronili, to każdy z nas ma wbudowaną w głowie opinię dotyczącą danej społeczności, narodu, kraju. Coś z czym kojarzy nam się ten kraj w momencie gdy wypowiadamy jego nazwę. Często nawet się nad tym nie zastanawiamy i nie staramy się poznać prawdy, tylko powtarzamy zasłyszane stereotypy, nie przejmując się tym, że- tak jak wspomnieliśmy, mogą być krzywdzące. W tym artykule zastanowimy  się, w jakim świetle postrzegamy Niemców. Język niemiecki jest coraz popularniejszym językiem, zwłaszcza biznesowym, co można zauważyć na rodzimym rynku językowym. Poza tym, łączy nasze kraje nie tylko granica, ale również wspólna historia, gospodarka, kultura i polityka. Jak więc widzimy Niemców, czy mamy podstawy aby tak ich postrzegać, jakie poglądy są najpopularniejsze?

 Jak widzimy przeciętnego Niemca i Niemkę?

Niemiec to brzuchaty pan z wąsem, w krótkich bawarskich spodenkach, charakterystycznej czapce, z kiełbasa w jednej i kuflem piwa w drugiej ręce. Niemka to kobieta…. niegrzesząca urodą, z długimi, blond warkoczami, obfitym biustem - typ żony wikinga (dlaczego?). Krzykliwa, niemiła i niezadowolona. Faktycznie, dobry wurst to produkt, z którego Niemcy są dumni i chętnie się nim raczą przy wielu okazjach. I faktycznie wypijają bardzo dużo piwa- każdego dnia w Niemczech wypijanych jest ok 22 mln litrów! Mają wiele dobrych browarów i oczywiście festiwal piwny Octoberfest, który odbywa się co roku w Monachium. Poza tym, za picie piwa na ulicy w Niemczech, nie dostaniemy mandatu, a pić mogą już 16-latkowie. Jednak Niemcy wiedzą jak się zachowywać i jak pić z głową. Dlatego tez nie ma takich obostrzeń jak w Polsce. Faktycznie, Niemcy uważani są za najbardziej otyły naród europejski, ale nie do końca jest to wina tłustego jedzenia i piwa (ale nie oszukujmy się, jest to ważny czynnik). Mają tu znaczenie również uwarunkowania genetyczne. Dlaczego widzimy Niemca w jego stroju narodowym, czyli krótkich spodenkach na szelkach? Pewnie z tego samego powodu, dla którego Niemcy widzą nas w stroju krakowiaka. A co do urody niemieckich kobiet- każdy z nas kojarzy takie panie jak Heidi Klum, Diane Kruger czy Claudia Schiffer. Wyjątki potwierdzające regułę? Podsumujmy to stwierdzeniem, że wszystkie kobiety są piękne, a o gustach się nie dyskutuje.

Trochę historii

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o historycznych odniesieniach. Ostatnie wieki, związały nas z tym narodem bardzo mocno. Niestety nie są te więzy nacechowane pozytywnymi emocjami, wręcz przeciwnie. W XVIII w. Niemcy – wtedy Prusy – uczestniczyły czynnie we wszystkich trzech rozbiorach, a tereny zagarnięte były przymusowo germanizowane. Gdy emocje po rozbiorach zdążyły opaść, zostały rozbudzone przez II wojnę światową. Nie będziemy się tu rozpisywać o dziejach II wojny światowej i winie Niemców, bo nie o tym jest ten artykuł. Niestety ten straszny czas zaważył na naszym postrzeganiu zachodnich sąsiadów. Uważamy ich za ludzi zachłannych, bezwzględnych, pozbawionych uczuć, za naród wywyższający się nad innymi. I oczywiście, wielu Niemców tak się zachowuje i wręcz tym szczyci. Ale nie wszyscy są tacy, co można zauważyć, poznając przedstawicieli młodego pokolenia. Oni już nie żyją przeszłością, co nie znaczy, że o niej nie pamiętają. Ale to młodzież jest szansą, na zmianę postrzegania naszych sąsiadów. Liczne wymiany szkolne i studenckie pozwalają poznać Niemców, których coraz rzadziej traktujemy jak wrogów, a bardziej jako partnerów.

 Ordnung muss sein

Ordnung muss sein – porządek musi być! Niemcy ze swojej skrupulatności i dokładności słyną niemal na całym świecie. Ten idealny porządek znany jest od wieków. Gdy trzeba coś zrobić dobrze, dokładnie i na czas- najlepiej powierzyć to Niemcom. Tak jak np. ma to miejsce w przypadku samochodów- w końcu jednymi z najlepszych samochodów są auta niemieckie takie jak BMW, Audi, Volkswagen, Mercedes. Niemcy ponadto bardzo dbają o swój wizerunek wśród sąsiadów. W gospodarstwie czy ogródku musi być porządek, wszystko musi być zaplanowane i zrealizowane na czas. Dbają o środowisko, co przejawia się przede wszystkim w skrupulatnym segregowaniu odpadów. Ważna jest również punktualność, a dane słowo jest na wagę złota. Jednak przez to swego rodzaju „zmechanizowanie”, nasi sąsiedzi uważani są za nudnych, mało kreatywnych i „sztywnych”.

 Podsumowanie

Wymieniliśmy najpowszechniejsze stereotypy, jakie przychodzą do głowy po usłyszeniu nazwy kraju naszych zachodnich sąsiadów- Niemców. Jak widzimy, nie wszystkie są zgodne z prawdą, ale wiele z nich to fakt. Taka właśnie uroda stereotypów- zawsze mają swoje źródło i choć niektóre są już przestarzałe, nieprawdziwe lub krzywdzące- trwale wryły się w nasze umysły i są chętnie przez nas powtarzane. Ale spokojnie, stereotypowy Polak wg Niemców to alkoholik, złodziej i ksenofob. Sami zatem zastanówmy się nad prawdziwością stereotypów i sprawiedliwością w ich wygłaszaniu.

Najlepiej sprawdzić to na swojej skórze i samemu wybrać się do Niemiec, tym bardziej, że z Bielska-Białej do np. Berlina jest zaledwie 6 godzin jazdy samochodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *