Szwajcaria, jako państwo, to nie tylko ojczyzna niezawodnych zegarków, fondue i czekolady. To federacja o ustroju republiki, na czele której stoi Szwajcarska Rada Związkowa. Z tego też względu inną używaną nazwą kraju jest Konfederacja Szwajcarska. Sama nazwa „Szwajcaria” pochodzi od jednego z kantonów, czyli jednostek administracyjnych tego kraju – Schwyz – które w XIII wieku ogłosiły powstanie związku państwowego.
W kraju mówi się trzema językami urzędowymi: niemieckim, francuskim i włoskim. Nazwy tego kraju w tych językach brzmią odpowiednio: Schweiz, Suisse i Svizzera. W zależności od kantonu, czyli jednej z jednostek administracyjnych, nauka w szkołach przebiega w jednym z wyżej wymienionych języków. Najwięcej osób mówi jednak po niemiecku – ponad 70% z około 8 milionów mieszkańców tego kraju.
Szwajcaria słynie z tego, że jest na swój sposób ikoną neutralności utrzymywanej od 1815 roku, czyli od Kongresu Wiedeńskiego. Państwo to nie jest członkiem Unii Europejskiej, NATO czy innej organizacji międzynarodowej lub militarnej. Należy jednak do ONZ, chociaż w referendum, w którym zadecydowano o przystąpieniu do tej organizacji, „za” opowiedziało się nieco ponad 50% ludności.
Właśnie ta neutralność sprawiła, że Szwajcaria jest gwarantem bezpieczeństwa finansów powierzonym znajdującym się tutaj bankom, na które nie mają wpływu żadne międzynarodowe konflikty czy kryzysy polityczne. To z kolei doprowadziło do umocnienia szwajcarskiej gospodarki, rozwinięcia rodzimego przemysłu i usług. Obecnie, Szwajcaria jest jednym z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych krajów świata.
Tym, czym między innymi może się pochwalić Szwajcaria, jest fakt, że jako pierwsze z państw europejskich wprowadziła ona ogólny obowiązek edukacji. Podręczniki w Szwajcarii są darmowe, a za naukę płaci się dopiero w przypadku studiów wyższych – chociaż również wtedy biedniejsi studenci mogą liczyć na stypendia pokrywające koszty nauki.
Pomimo swojej trójjęzyczności, to kraj, w którym większość posługuje się jednak językiem niemieckim – ucząc się go, warto pamiętać, że może się on przydać właśnie w Szwajcarii!
W Polsce Szwajcaria jest postrzegana jako piękny architektonicznie, krajobrazowo i bogaty kraj. W Bielsku-Białej znajduje się wiele przedstawicielstw szwajcarskich firm, spacerując po galeriach handlowych natykamy się na wiele butików szwajcarskich zegarków, odzieży, produktów spożywczych i innych.